2006-01-27: Tusk: Słabsze partie muszą szukać rozwiązania, by uniknąć eliminacji z przyszłego parlamentu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 27 stycznia 2006

W obliczu coraz bardziej realnych przedterminowych wyborów, słabsze partie muszą szukać rozwiązania, by uniknąć eliminacji z przyszłego parlamentu - powiedział szef Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk.

Wszyscy są już prawie pewni, że będą wcześniejsze wybory, że PiS się jednak zdecydował na wcześniejsze wybory. Nawet jest data, taka dość twarda; 26 marca staje się coraz bardziej realnym dniem wcześniejszych wyborów - powiedział Tusk. Słabsze partie nie mają wyjścia, muszą sobie samym coś zaproponować, by uniknąć eliminacji z przyszłego Sejmu - dodał.

Tusk powiedział, że nie sądzi, aby tego typu bloki, narady czy pohukiwania, jak ogłoszone w czwartek porozumienie Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin na wypadek przyspieszonych wyborów, wpłynęły na zamianę decyzji szefa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

To zła decyzja, ale chyba liderzy PiS są uparci i przekonani, że te wybory mają się odbyć - oświadczył szef PO. Według Tuska, jeśli dojdzie do wcześniejszych wyborów, to wszystko na to wskazuje, iż będzie to batalia między PiS a PO. Nie sądzę, żeby takie manewry niby zjednoczeniowe, zblokowanie różnych partii, zmieniły w sposób zasadniczy tę dynamikę - ocenił szef PO.

Źródła[edytuj | edytuj kod]