Przejdź do zawartości

2005-12-17: Południowa i wschodnia Polska: Atak zimy; uszkodzenia linii elektrycznej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 17 grudnia 2005

W południowej i wschodniej Polsce szaleją wichury i zamiecie śnieżne. W nocy wiatr uszkodził linie elektryczne i spowodował utrudnienia komunikacyjne na tych obszarach.

Śląsk[edytuj | edytuj kod]

Ponad sto tysięcy gospodarstw domowych na Śląsku było dziś pozbawionych prądu. Występowały m.in. duże utrudnienia w kursowaniu pociągów. W tej chwili sytuacja stabilizuje się. Komunikacja na tym obszarze funkcjonuje. Nadal jednak nie do wszystkich domów dociera energia elektryczna. Przez jakiś czas nieczynne było także przejście granicznej z Czechami w Jakuszycach. W tej chwili ruch na przejściu odbywa się normalnie.

Małopolska[edytuj | edytuj kod]

Mniejsze szkody wyrządził wiatr w okolicach Olkusza. Pogoda sprawiała problemy komunikacyjne, szczególnie kierowcom. Trudne warunki panowały m.in. na Zakopiance. Został też wstrzymany ruch TIR-ów na trasie do przejście granicznego w Chyżnem.

Lubelszczyzna[edytuj | edytuj kod]

Na obszarze całego województwa prądu było dziś pozbawionych prawie 10 tysięcy gospodarstw domowych (w większości na Zamojszczyźnie). Trudne warunki drogowe powodowały wiele wypadków, m.in. w okolicach Chełma (tam ślizgające się na podjeździe ciężarówki zablokowały drogę) i Lublina (w miejscowości Trzciniec doszło do tragicznego wypadku).

Podlasie[edytuj | edytuj kod]

Poważne utrudnienia na Podlasiu spowodowały zwalone na drogę przez wiatr drzewa. Strażacy cały dzień usuwali konary leżące na trasach. Trudna sytuacja była szczególnie w okolicach Białegostoku. Mieszkańcy gminy Siemiatycze mieli też dziś poważne problemy z dostawami prądu. Zerwana została linia wysokiego napięcia zasilające domy na tym terenie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]