2005-11-20: Meller chce uspokoić politykę wobec Rosji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 20 listopada 2005

Minister spraw zagranicznych Polski, Stefan Meller, wypowiedział się na temat stosunków polsko–rosyjskich w wywiadzie dla tygodnika Moskowskije Nowosti. Była to wypowiedź na zakończenie pięciodniowej wizyty w Rosji.


Meller powiedział, że polityka jest zła, gdy jest pełna wzburzeń. Dodał że oba kraje niezależnie od bieżących wydarzeń są dla siebie ważnymi partnerami. Demokratyczna Polska potrzebuje demokratycznej Rosji i na odwrót – powiedział minister. Taka potrzeba wynika nie tylko z polityki zagranicznej, ale i z zapewnienia stabilności w regionie. Rosja jest mocarstwem globalnym a Polska przez swoje uczestnictwo w NATO i Unii Europejskiej również uczestnicy w polityce globalnej – zakończył Meller.


Mówiąc o wzburzeniach, minister nawiązał do Romana Giertycha, który zaapelował do premiera o oszacowanie strat w związku z zakazem importu żywności z Polski przez Rosję. Giertych uważa że uzyskana kwota powinna być odjęta Polsce od składki unijnej w zamian za to, że Unia nie zareagowała na działania Rosji. Projekt odpowiedniej uchwały jest już przygotowany przez Ligę Polskich Rodzin.

Źródło[edytuj | edytuj kod]