2005-10-09: Pierwsze sondaże wyborów prezydenckich w Polsce: Tusk wygrał pierwszą turę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 9 października 2005

Według pierwszych sondaży opublikowanych przez TNS OBOP i PBS dla Telewizji Polskiej, zwycięstwo w dzisiejszych wyborach odniósł Donald Tusk osiągając 38,4% głosów. Drugie miejsce zajął Lech Kaczyński z liczbą 32,1% głosów, a trzecie Andrzej Lepper - z 13,2-procentowym poparciem. Według tego sondażu frekwencja wyniosła 50,5%. Kolejne miejsca osiągnęli odpowiednio Marek Borowski (10,8%), Jarosław Kalinowski (1,8%), Janusz Korwin-Mikke (1,7%) oraz Henryka Bochniarz (1,5%). Pozostali kandydaci nie uzyskali więcej niż 1% poparcia.

Sondaż GfK Polonia dla TVN, TVN24 i Rzeczpospolitej wykazał podobną kolejność na liście, jednak według niego, na kandydatów oddano odpowiednio 38,71% (Tusk), 33,17% (Kaczyński) i 13,37% (Lepper) poparcia. Borowski zdobył 9,36% poparcia, a Kalinowski - 1,92%. Janusz Korwin-Mikke uzyskał 1,46% głosów, a Henryka Bochniarz - 1,31%. Frekwencja na godzinę 19:30 wyniosła 49,82%.

Po ogłoszeniu wyników Tusk podziękował tym, którzy poszli na wybory i na niego głosowali, wolontariuszom pomagającym w wyborach oraz swojej rodzinie, w swoim komitecie wyborczym. "Jestem bardzo wzruszony, wiem że jeszcze w tej chwili trwa ogłaszanie komunikatów, ale chciałbym powiedzieć, że jest to najważniejszy dzień w moim życiu - jest to zwycięstwo. To jest zwycięstwo, które dało milionom Polaków tak potrzebną nadzieję przed drugą turą," - powiedział zwycięzca sondaży. "Można naprawdę z wiarą w Polskę, z wiarą w nas wszystkich, budować lepszą przyszłość. I ta wiara pozwala mnie i wam sądzić, że te dwa tygodnie do ostatecznego rozstrzygnięcia to będą dwa tygodnie wielkiej, pozytywnej energii milionów ludzi, milionów Polaków."

Lech Kaczyński, pomimo przegranej, wierzy w zwycięstwo w drugiej turze. "Dzisiaj chciałbym podziękować milionom Polaków, którzy opowiedzieli się za trzecią Rzeczpospolistą - za czwartą Rzeczpospolitą! Dziś chciałbym wyrazić nadzieję - ba, pewność - że w drugiej turze wyborów, czwarta Rzeczpospolita zwycięży!" - powiedział Kaczyński w swoim sztabie wyborczym. Kazimierz Marcinkiewicz, kandydat PiSu na premiera zapewniał, że Kaczyński wygra za dwa tygodnie: "Proszę zwrócić uwagę, że nasz wynik, wynik Lecha Kaczyńskiego, jest wynikiem wyższym, niż wyniki większości sondaży. Proszę zwrócić uwagę, że wynik Donalda Tuska jest słabszy niż wyniki sondaży, które mieliśmy przez ostatnie dwa tygodnie."

Pięć lat temu, w wyborach prezydenckich 2000 zwycięstwo w pierwszej turze odniósł Aleksander Kwaśniewski z 53,90% poparciem. Frekwencja wyniosła 61,12%.

Druga tura wyborów odbędzie się za dwa tygodnie, 23 października. Będą w niej uczestniczyć Donald Tusk i Lech Kaczyński.