2005-09-30: Wypadek autokaru z licealistami koło Jeżewa - 12 osób nie żyje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 30 września 2005
N icon disasters and accidents.png

12 osób zginęło, a blisko 40 zostało rannych w wypadku, do którego doszło w piątek rano na trasie z Białegostoku do Warszawy niedaleko Jeżewa (woj. Podlaskie). Autokar wiozący maturzystów do Częstochowy zderzył się czołowo z lawetą.

Wiozła ona samochód osobowy i ciągnik siodłowy. Po uderzeniu ciągnik zsunął się z lawety i najechał na niego autokar. Wkrótce po tym bus zapalił się, a samochód ciężarowy zsunął się do rowu. Zdaniem świadków, przyczyną wypadku było wyprzedzanie jednego z pojazdów. Policja na razie prowadzi śledztwo i przesłuchuje świadków.

Autobus wiózł maturzystów z dwóch liceów ogólnokształcących w Białymstoku na pielgrzymkę do Częstochowy. Ranni zostali przewiezieni do pięciu pobliskich szpitali. Poparzona 18-latka, która odniosła największe obrażenia, przeszła operację. Do szpitala zabrał ją specjalny śmigłowiec ratowniczy.

Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, Angelo Sodano w imieniu papieża Benedykta XVI wyraził współczucie z powodu śmierci pielgrzymów. Metropolita białostocki - arcybiskup Wojciech Ziemba - otrzymał telgram, w którym możemy przeczytać, że Ojciec Święty jednoczy się w żalu i w modlitwie z rodzinami Ofiar. Rannym i poszkodowanym życzy szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia. Zmarłym wyprasza wieczne odpoczywanie, a żyjącym z serca błogosławi.

Prezydent Białegostoku ogłosił trzydniową żałobę. Flagi na masztach w mieście będą opuszczone do połowy, nie będzie także odgrywany hejnał z wieży ratuszowej. Oprócz wspomnianego wcześniej prezydenta miasta, Ryszarda Tura, kondolencje złożyli także uczestniczący w spotkaniu liderzy państw Grupy Wyszechradzkiej - Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier.

Źródła[edytuj | edytuj kod]