2005-09-20: Komisja parlamentarna na Ukrainie: Leonid Kuczma był organizatorem zabójstwa Georgija Gongadze

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 20 września 2005

Jak poinformowała we wtorek specjalna komisja parlamentarna na Ukrainie, były prezydent Leonid Kuczma był organizatorem porwania i zamachu na niezależnego dziennikarza Georgija Gongadze we wrześniu 2000 roku.

W związku z tą sprawą Grigorij Omelczenko, który jest szefem komisji śledczej, postanowił wnieść wniosek o odwołanie obecnego przewodniczącego parlamentu Ukrainy - Świetosława Piskuna. Według śledztwa przeprowadzonego przez komisję, mógł mieć wiele wspólnego z organizacją uprowadzenia dziennikarza.

Przeciwko byłemu prezydentowi świadczy także ujawnienie nagrania przez jednego z przywódców opozycji. Taśma przedstawia zlecenie porwania przez prezydenta Ukrainy.

Kuczma zaprzecza tym stwierdzeniom. Mówi, że nagranie na taśmie zostało podrobione, ale nie zaprzecza, że to jest jego głos. Uważa, że wypowiedziane kiedyś przez niego słowa zostały odpowiednio przekształcone. Nawet jeżeli by nie miał racji - na razie nic mu nie grozi. Bowiem decyzja komisji nie ma mocy prawnej. O karaniu może zadecydować jedynie sąd.

Po pięciu latach śledztwa niezliczona liczba niejasności i pomyłek została wyjaśniona - powiedzieli przedstawiciele organizacji Reporterzy Bez Granic. To przerażające, że pomimo wielokrotnych, oficjalnych zapowiedzi, sprawa rozwiązania tej sytuacji pozostaje tak samo odległa, jak była od tamtej pory. Aby zapobiec takim zdarzeniom, organizacja walcząca o wolność prasy w szczególności zwróci na to uwagę prezydentowi Juszczence podczas staru w nadchodzących, marcowych, wyborów do parlamentu.

W zestawieniu Światowego Wskaźnika Wolności Prasy Ukraina jest klasyfikowana na 138 miejscu na 167 opisanych krajów.

31-letni dziennikarz Georgij Gongadze zaginął 16 września 2000 roku. Jego okaleczone i pozbawione głowy ciało znaleziono 2 listopada tego samego roku.

Archiwum[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]