2005-08-07: Załoga rosyjskiego miniokrętu podwodnego AS-28 Priz uratowana

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 7 sierpnia 2005
Katastrofy i klęski żywiołowe
N icon disasters and accidents.png

Rosyjski batyskaf uwięziony na Morzu Beringa w zatoce Bierezowaja (75 km na południe od Petropawłoska na Kamczatce) pomyślnie wypłynął na powierzchnię wody. Cała siedmioosobowa załoga została uratowana. Akcja ratunkowa zakończyła się w niedzielę o godzinie 7:25 czasu moskiewskiego (5:25 czasu polskiego}.

Załoga miniokrętu spędziła 76 godzin w temperaturze 6°C na głębokości 190 m (620 stóp). Pasażerom okrętu AS-28 Priz powoli kończyły się zapasy tlenu. Jak powiedział admirał Wiktor Fjedorow, "załoga własnymi siłami otworzyła właz i wdrapała się na kuter". Następnie ocaleni zostali przewiezieni na większy statek Alagez, gdzie udzielono im pierwszej pomocy. Zostali także przebadani przez lekarza. Według kontradmirała Piepielajewa, "ich stan jest zadowalający". Pierwsze słowa kapitana batyskafu Wiaczesława Miłaszewskiego, brzmiały : "Cały czas wierzyliśmy, że zostaniemy uratowani".

Operacją ratunkową dowodził (na polecenie prezydenta Władimira Putina) rosyjski minister obrony Siergiej Iwanow. Do pomocy w uwalnianiu załogi dołączyła brytyjska i amerykańska marynarka wojenna. Bezzałogowy pojazd podwodny "Scorpio" własności brytyjskiej zanurzył się na głębokość batyskafu a następnie przeciął rybackie sieci oraz liny, które blokowały AS-28. Potem Amerykanie wysłali ekipę nurków i dwa pojazdy podwodne "SuperScorpio".

Jelena Milaszewskaja, żona kapitana okrętu podwodnego, na wieść o uratowaniu jej męża tańczyła i płakała z radości.

Okręt uwiązł na Morzu Beringa w czwartek. Zaplątał się w sieci i liny podwodnej anteny radiolokacyjnej.

Rosyjski MSZ wydał oświadczenie, w którym wyraził wdzięczność USA, Wielkiej Brytanii i Japonii oraz podkreślił, że akcja zakończyła się sukcesem dzięki współdziałaniu ekip z wymienionych krajów.

Załoga AS-28 Priz[edytuj]

  • Wjaczesław Milaszewskij (Вячеслав Милашевский), kapitan
  • Antolij Popow (Анатолий Попов)
  • Sergiej Belezerow (Сергей Белозеров)
  • Aleksandr Ujbin (Александр Уйбин)
  • Aleksandr Iwanow (Александр Иванов)
  • Walerij Lepotjuha (Валерий Лепетюха)
  • Henadij Polonin (Геннадий Полонин)

Źródła[edytuj]