2005-07-05: Znamy listę środowisk i programów dozwolonych na Maturze z Informatyki w 2006 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 5 lipca 2005

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wczoraj listę środowisk i programów, które będą mogły być wybrane w przyszłym roku przez uczniów do zdawania na Egzaminie Maturalnym.

Abiturienci będą mogli wybrać jeden z dwóch systemów operacyjnych (jak podaje strona CKE - "Windows z systemem plików NTFS" i "Linux z KDE"), oraz liczne środowiska programistyczne i programy biurowe, których listy różnią się między platformami. Nie jest sprecyzowana dystrybucja Linuksa, z której mają korzystać uczniowie.

W porównaniu z egzaminem z 2005 roku, maturzyści nie będą już mogli wybrać środowiska Macintosh z systemem OS X 10 i odpowiadającymi mu aplikacjami. Nie będą oni mogli też pakietu Star Office w środowisku Windows. Dodatkowo, nie będą mieli prawa wyboru wersji Microsoft Office na której będą pracować - będą musieli korzystać z tej, która aktualnie znajduje się w szkole.

Krokiem na przód z pewnością jest umożliwienie uczniom pisania egzaminu przy pomocy pakietu OpenOffice.org, niestety tylko w środowisku Linuksowym. Zmieniono też dozwoloną wersję środowiska programistycznego Dev-C na 4.9.9.0 (poprzednio można było zdawać egzamin na programie w wersji 5.0, która dotychczas nie została - i najprawdopodobniej w ogóle nie zostanie - wydana).

Jeden z ubiegłorocznych maturzystów, zapytany o tę listę, odpowiedział, że choć jest już większy wybór co do środowiska i programów, niż w tamtym roku, ciągle brakuje wielu ważnych aplikacji i języków programowania.

Przypomnijmy, Egzamin Maturalny z Informatyki w 2005 roku wywołał sporo kontrowersji. Uczniowie i nauczyciele zarzucali twórcom zadań m.in. ich niedostosowanie do możliwości uczniów, znacznego odejścia od programu nauczania, czy też błędy formalne. Sprawa została została opisana w wielu liczących się mediach, a sami maturzyści zbierali w Internecie podpisy pod protestem. O sprawie pisaliśmy 14 maja w artykule Kontrowersje wokół egzaminu maturalnego z informatyki.


Źródła[edytuj]