2005-05-25: Pieniądze albo pliki - Ransomware nowym zagrożeniem ze strony hakerów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 25 maja 2005
N icon technology.png

Czy wirusy komputerowe przesyłane e-mailem były już przeżytkiem? Crackerzy opracowali nowy sposób na utrudnianie życia użytkownikom komputera. Polega on na szyfrowaniu plików, które mają ważne znaczenie dla pracujących za pomocą komputera. Wśród nich mogą znaleźć się zdjęcia, dokumenty tekstowe oraz arkusze kalkulacyjne.

Ofiarą takiego ataku padł niedawno klient firmy Websense z San Diego, która pomaga w sprawach związanych z bezpieczeństwem danych komputera. Pliki zostały zabezpieczone hasłem, zaś sprawcy zostawili notatkę dotyczącą okupu w wysokości 200$. Po wpłacie pieniędzy na konto, poszkodowany miał otrzymać hasło odbezpieczające zablokowane dane.

Pieniądze jednak nie zostały wpłacone. Websense szybko uporał się z problemem klienta i znalazł odpowiedni klucz.

Eksperci od komputerowego bezpieczeństwa nadali nazwę dla określenia nowego zjawiska - Ransomware (ang. ransom - okup, ware - oprogramowanie). Zadają sobie także pytanie - co bedzie, jak pliki będą szyfrowane w sposób bardziej skomplikowany?

Oliver Friedrichs z firmy Symantec (producent pakietu Norton) porównuje tę sytuację do tej, w której "ktoś wchodzi do cudzego domu, zamyka jego przedmioty w sejfie i nie zdradza kombinacji".

Firma Symatec zlokalizowała potencjalną przyczynę ataku. Jest nim Trojan.Pgpcoder, który prawdopodobnie dostał się do komputera ofiary za pomocą strony internetowej wykorzystując dziurę w programie Internet Explorer.

Na obecną chwilę nie ma jednolitego rozwiązania likwidującego to zagrożenie. Aby zapobiec podobnym sytuacjom, należy mieć stale uaktualniane oprogramowanie antywirusowe, włączonego firewalla oraz wykonywać częste kopie zapasowe ważnych plików.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • CNET News.com
  • The Associated Press