2005-04-27: Lublin: Akademia Rolnicza będzie uniwersytetem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 27 kwietnia 2005

Uniwersytet Przyrodniczy zamiast Akademii Rolniczej? To możliwe. Na zmianę nazwy uczelni pozwala nowa ustawa o szkolnictwie wyższym.

W nowej ustawie uczelnie wyższe dzielą się na uniwersytety w dawnym tego słowa znaczeniu, które posiadają 12 wydziałów z prawem do doktoryzowania. Drugim typem są uniwersytety z "przymiotnikiem" o większej specjalizacji, które mają minimum 6 wydziałów z prawem do prowadzenia przewodów doktorskich. Trzeci typ stanowią pozostałe uczelnie, które mają przynajmniej 2 wydziały z takim prawem.

Akademia Rolnicza ma 6 kierunków na których można się doktoryzować. Dzięki temu uczelnia może zostać uniwersytetem z „przymiotnikiem”.

"Nazwa uczelni nie została jeszcze ustalona" - mówi rektor Akademii Rolniczej, prof. Zdzisław Targoński. "Będzie to albo Uniwersytet Przyrodniczy, albo Uniwersytet Biologiczny. Brana pod uwagę jest też nazwa Uniwersytet Rolniczy" - dodaje rektor.

Dlaczego Akademia Rolnicza zdecydowała się na zmianę szyldu? Zdaniem rektora podnosi to prestiż uczelni i stawia ją na równi z pozostałymi lubelskimi szkołami wyższymi, przede wszystkim z UMCS-em i KUL-em.

W związku z nową ustawą o szkolnictwie wyższym problemy może mieć Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia może stracić ponad 60 procent dochodów z działalności komercyjnej. Jeśli ustawa wejdzie w życie liczba miejsc na studiach płatnych na poszczególnych kierunkach nie będzie mogła być wyższa niż na studiach bezpłatnych. W tej chwili np. na prawie uczy się około 1400 studentów dziennych i około 2800 studentów wieczorowych i zaocznych.

Źródło[edytuj | edytuj kod]