2005-04-10: Marsz w Bagdadzie w rocznicę obalenia Saddama Husajna

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 10 kwietnia 2005
Irak

Dziesiątki tysięcy protestujących trzymających w rękach irackie flagi narodowe przemaszerowało przez stolicę tego kraju - Bagdad, w rocznicę obalenia rządów Saddama Husajna. Śpiewając "Nie dla okupantów" tłum zgromadził się na Placu Firdos, w miejscu, gdzie 2 lata temu został zburzony pomnik Husajna. Centrum Bagdadu zostało zamknięte dla protestujących. Irackie służby porządkowe zablokowały niektórym z demonstrantów wejście do miasta. Marsz zorganizowano z inicjatywy radykalnego przywódcy szycikiego Muktady as-Sadra. Obyło się bez agresji i aresztowań. Tłum rozszedł się wczesnym wieczorem.

W tym samym czasie pojawiła się też grupa demonstrantów licząca 5000 osób i maszerująca na miasto Ramadi, na zachód od Bagdadu.

Demonstranci wzywali do wycofania wojsk sojuszniczych z Iraku. Protestujący nieśli też podobizny prezydenta USA, George'a Busha, premiera Wielkiej Brytanii, Tony'ego Blaira i Saddama Husajna. Podobizny ubrane były na czerwono - kolor ten symbolizuje śmierć.

"Nikt nie akceptuje takiej sytuacji. Chcę, żeby się wynieśli. Byli tutaj przez dwa lata, a teraz muszą ustalić terminarz wycofania się [z Iraku]" - powiedział agencji Associated Press, Irakijczyk Ali Feleih Hassan, jeden z demonstrujących.

Źródła[edytuj | edytuj kod]