17 maja: Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 17 maja 2012
Społeczeństwo
N icon society.png

17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Data ta upamiętnia utworzenie w 1865 r. Międzynarodowego Związku Telegraficznego, który z czasem zmienił się w Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), wyspecjalizowaną Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W tym roku skupiono się na prawach i możliwościach kobiet – hasło światowych obchodów brzmi „Women and Girls in ICT”, „Kobiety i dziewczyny w teleinformatyce” – bo wciąż za mało kobiet na świecie twórczo pracuje i dzieli się swoimi talentami w branżach związanych z nowoczesnymi technologiami.

Jednak w Polsce jest wiele kobiet, które dobrze sobie radzą w branży telekomunikacyjnej. Pokazują one, jak fałszywy jest stereotyp, iż kobiety nie są predysponowane do kariery w ICT. Dowodem jest spotkanie 10 maja w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego podczas Konferencji „Integracja 2.0. Pokolenie 50+, Pierwszy krok w cyfrowym świecie”. Wiceminister MAC Małgorzata Olszewska, wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj, dyrektor Centrum Projektów Informatycznych Agnieszka Boboli oraz Daria Wosztyl ze społeczności Kobiet „Women in Technology” wzięły udział w panelu dyskusyjnym „Polki w cyfrowym świecie – inne wyzwanie, nowe szanse”, który poprowadziła Bogna Stawicka – pomysłodawczyni akcji „Latające Babcie”.

Źródła[edytuj]