2012-07-09: Łódź: Kultura jazdy - czyli przy kawie o tym, jak zachowywać się na drodze.

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 12 lipca 2012

W czwartek 12 lipca o godz. 18:00 w Miejskim Punkcie Kultury Prexer-UŁ (ul. Pomorska 39) odbędzie się trzecie spotkanie z cyklu Cafe Rower, tym razem poświęcone kulturze jazdy. Na spotkaniu będzie poruszany temat dobrego zachowania się na drodze, zarówno w świetle przepisów, jak i pewnych zachowań nieujętych w przepisach, a powodujących wzajemny szacunek wśród użytkowników dróg. Spotkanie będzie miało formę warsztatów, podczas których uczestnicy wspólnie wytypują negatywne i pozytywne zachowania, a następnie stworzą Kodeks Kulturalnego Rowerzysty. Dla uczestniczek i uczestników jest przewidziany poczęstunek i mały, lecz przydatny upominek.

- "Każda z głównych grup użytkowników dróg – kierowcy, rowerzyści, piesi – ma coś do zarzucenia pozostałym, nie zauważając przy tym swoich niewłaściwych zachowań." - Daniel Bombrych, jeden z organizatorów, zajmujący się zabezpieczeniem kolumny Łódzkiej Masy Krytycznej – "Nie każdy popełnia te grzeszki, ale w Naszym kraju za grupę reprezentatywną brane są niestety te negatywne jednostki. Dlatego chcemy nauczyć ludzi podstawowych zasad drogowego savoir-vivre'u. Zwrócić uwagę na łamanie niektórych przepisów, często nieświadomie, na zachowanie np. podczas jazdy po chodniku – oczywiście wtedy, kiedy jest to dozwolone."

Obecne spotkanie będzie już trzecim z cyklu Cafe Rower. Spotkania te są przeznaczone dla wszystkich chcących poruszać się rowerem po mieście na co dzień – osoby nie jeżdżące tak do tej pory zobaczą, że się da, a osoby, które uskuteczniają taką jazdę, będą mogły podzielić się swoimi doświadczeniami. Prowadzą je czterej wolontariusze, współpracujący z Fundacją Normalne Miasto FENOMEN przy organizowaniu Łódzkiej Masy Krytycznej.

Następne spotkania odbędą się w sierpniu i wrześniu i będą poświęcone poruszaniu się rowerem po Łodzi i pro-rowerowej działalności społecznej. Dwa poprzednie odbyły się w maju – poświęcone było zdrowiu rowerzystów – i w czerwcu – poświęcone zdrowiu rowerów, czyli naprawianiu i dbaniu o nasze pojazdy.

Projekt "Cafe Rower" jest współfinansowany w ramach unijnego programu "Młodzież w Działaniu".

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości