Przejdź do zawartości

2013-01-06: Wystawa zdjęć finalistów konkursu Wiki Loves Monuments na Dworcu Centralnym w Warszawie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 8 stycznia 2013


8 stycznia 2013 roku na Dworcu Centralnym w ramach Galerii OPEN została otwarta wystawa zdjęć finalistów konkursu Wiki Loves Monuments 2012.

Wiki Loves Monuments to ogólnoświatowy konkurs fotograficzny, którego celem jest wzbogacenie zasobów Wikipedii o zdjęcia obiektów posiadających status zabytku nieruchomego. Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich, którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinessa w kategorii "Największy Konkurs Fotograficzny". Tegoroczna edycja konkursu objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 361 tys. zdjęć.

W polskiej edycji konkursu, noszącej nazwę Wiki Lubi Zabytki, wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do repozytorium wolnych mediów Wikipedii – Wikimedia Commons, ponad 51 tys. zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

Zwycięzcami polskiej edycji konkursu zostali: Tomasz Okoniewski (Scots) za zdjęcie zespołu kościoła pw. św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu, Paweł R. Schreyner za zdjęcie refektarza w zespole klasztornym cystersów w Lubiążu i Łukasz Śmigasiewicz za zdjęcie zamku w Ogrodzieńcu. Kolejne siedem osób otrzymało wyróżnienia w postaci dyplomów i zestawu gadżetów Wikipedii. Przyznano także trzy nagrody specjalne za ogólną liczbę i jakość przesłanych fotografii, które otrzymali: Hubert Głos (Fotonews), Bartłomiej Zieliński (Bazie) i Barbara Maliszewska.

Adam Kliczek, wikipedysta, jeden z jurorów konkursu, powiedział: "Cieszymy się, że tegoroczna edycja konkursu spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem. Zasoby Wikipedii została wzbogacone o ponad 50 tys. zdjęć polskich zabytków. Wiele z tych zdjęć charakteryzowało się wysoką jakością i proces wstępnej selekcji, a następnie wybór finalistów nie był łatwym zadaniem."

W jury poza trójką wikipedystów zasiedli: Andrzej Zygmuntowicz – przewodniczący Rady Artystycznej i wiceprezes Związku Polskich Artystów Fotografików, Jacek Dziubdziela – fotograf, nauczyciel fotografii w Centrum Kształcenia Kadr Profesja w Krakowie i w katowickiej Szkole Fotografii Fotoedukacja, Joanna Zętar – reprezentantka Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN", historyczka sztuki, dziennikarka, prowadzi zajęcia z historii architektury powszechnej na Politechnice Lubelskiej i Ewa Caban – reprezentant Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego, architekt, konserwator zabytków.

Komisje konkursowe we wszystkich państwach wyłoniły swoich zwycięzców, których zdjęcia wzięły dodatkowo udział w finale konkursu na szczeblu ogólnoświatowym. Międzynarodowemu jury przedstawiono do oceny w sumie 324 zdjęcia z 33 krajów. Pierwsze miejsce zajęła fotografia Grobowca Safdarjunga w New Delhi w Indiach autorstwa Pranav7, na drugim miejscu uplasowało się zdjęcie akweduktu w Segowii w Hiszpanii autorstwa Davida Corrala Gadea, a na trzecim – fotografia tarasów ryżowych w Batad na Filipinach autorstwa Captaincida.

Autorzy najlepszych fotografii otrzymali atrakcyjne nagrody: zwycięzcy polskiej edycji konkursu wręczono 2000 złotych, natomiast główną nagroda na poziomie światowym jest wyjazd na Wikimanię – konferencję wikipedystów z całego świata, która w tym roku odbędzie się w Hongkongu. Warto dodać, że w gronie osób nagrodzonych na poziomie światowym znalazł się Polak – Marek Ząbczyk (Zetem), którego zdjęcie przedstawiające zespół dworsko-folwarczny we wsi Komorniki, uplasowało się na 12 miejscu.

Wystawa zdjęć na Dworcu Centralnym została zorganizowana dzięki współpracy z projektem Galeria OPEN. Zdjęcia będą prezentowane na plakatach w formacie B1, umieszczonych na sześciu prostopadłościennych nośnikach. Na wystawę składa się 10 plakatów ze zwycięskimi zdjęciami polskich zabytków, 13 plakatów ze zdjęciami zabytków z całego świata oraz 2 plansze informacyjne. Wszystkie plansze posiadają nadrukowane QR kody, które po zeskanowaniu telefonem komórkowym kierują do haseł opisujących zabytki w Wikipedii. "Zdjęcia będzie można oglądać w Warszawie do końca marca, potem zostaną one przeniesiona na dworzec PKP w Gdyni" – mówi pani Małgorzata Zając z Departamentu Marketingu PKP SA.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zwycięskich zdjęć konkursu Wiki Lubi Zabytki na Dworcu Centralnym i, już teraz, do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska – jest organizacją, której celem jest promocja i wspieranie Wikipedii oraz innych projektów Fundacji Wikimedia, a także działanie na rzecz rozwoju społeczności skupionej wokół tych projektów. Do celów Stowarzyszenia należy również ułatwianie powszechnego dostępu do wiedzy, propagowanie wolnych licencji oraz wspieranie Fundacji Wikimedia, zapewniającej dostęp do Wikipedii, wolnej encyklopedii. Strona internetowa Stowarzyszenia Wikimedia Polska: http://pl.wikimedia.org

Galeria OPEN – bezlimitowa, bezbiletowa, otwarta i szanująca zasady artystycznej wolności przestrzeń dla wszystkich twórców, którzy pragną pokazać szerokiej publiczności swoje dzieła. Galeria OPEN oferuje tę przestrzeń na wszystkich polskich dworcach kolejowych i dla każdego rodzaju twórczości. Proponowana prezentacja sztuki w przestrzeni publicznej jest próbą zatrzymania uwagi na zjawiskach ulotnych, niedostrzegalnych, albo po prostu zapomnianych. Stanowi jednocześnie odważną propozycję kształtowania na nowo miejsc kojarzonych wyłącznie z podróżą. To powrót do korzeni, do dworców, które mogą być – bo i kiedyś były! – miejscem spotkań, w których zatrzymywał się czas, nie tylko pociąg.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
link= alt= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
2013-01-06: Wystawa zdjęć finalistów konkursu Wiki Loves Monuments na Dworcu Centralnym w Warszawie