2015-01-17: Fundacja Wspierania Kultury Miasta Sieradza ma 20 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 17 stycznia 2015

Uroczystość podsumowująca 20-letni dorobek Fundacji odbyła się 14 stycznia 2015 r. w wypełnionej szczelnie nowej sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Sieradzu

Fundację Wspierania Kultury Miasta Sieradza stworzono, by rozwijać kulturę, sztukę, ochronę dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, popularyzować historię Sieradza, dorobek jego mieszkańców, oraz pielęgnować więzi sieradzan z swoim miastem – mówił Michał Kłos, pomysłodawca i od 20 lat prezes Fundacji. Fundacja ma swoją siedzibę w Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Żwirki i Wigury w Sieradzu. Zarząd Fundacji stanowią Michał Kłos - Prezes Zarządu, Jerzy Feliks Kowalski – wiceprezes a członkami zarządu są: Tomasz Arkadiusz Jóźwik, Maria Kaźmierczak, Zofia Sobczak, Halina Stępień i Józef Szubzda. Istnieje też Rada Fundacji i organ nadzoru – komisja rewizyjna. Misją Fundacji jest organizacyjne i materialne wspieranie kultury i sztuki związanej personalnie lub tematycznie z Sieradzem lub Ziemią Sieradzką, inicjowanie, popieranie i wspieranie działalności wydawniczej, informacyjnej, wystawienniczej, współpraca z twórcami i instytucjami kultury. Bardzo ważna jest działalność informacyjna o celach i zadaniach Fundacji a także gromadzenie środków na realizację celów w obszarze nauki, kultury i ekologii. Popularyzacja historii Sieradza odbywa się przede wszystkim poprzez wydawanie książek poświęconych dziejom miasta. To m.in. Jana Matusiaka Szkatuła piórem rzeźbiona. Inną postacią przypominaną sieradzanom przy różnych okazjach to urodzony w Sieradzu Ary Sternfeld, wybitny teoretyk kosmonautyki.

Uroczystość otworzono wykonaniem hejnału Sieradza na trąbce przez Kazimierza Marciniaka.

Następnie prezes Fundacji Michał Kłos po powitaniach wszystkich ważnych gości – przedstawicieli władz (prezydenta miasta i starosty a także wójta gminy Sieradz), darczyńców i stałych sponsorów poprosił działaczy Fundacji (głównie Ewę Jaśkiewicz) o zaprezentowanie prezentacji multimedialnej, podsumowującej bogaty, wielowątkowy 20-letni dorobek Fundacji. Także odbyła się promocja (i pierwsza publiczna sprzedaż po promocyjnej cenie) wydanej przez Fundację publikacji Skarby „Szkatuły”, zawierająca teksty opisujące „Szkatułę piórem rzeźbioną” Jana Matusiaka wzbogacone o indeks 813 nazwisk osób, które umieściły w niej swoje wpisy. Miło poinformować, że Wasz wikireporter też się przed laty do Szkatuły wpisał i dostarczył liczne materiały pamiątkowe (w tym także fotografie) związane z wybitnym sieradzaninem Arym Sternfeldem.

Działacze Fundacji zostali przez Prezesa Michała Kłosa zaproszeni na scenę, zaprezentowani i poproszeni o przedstawienie działań Fundacji.

Następnie goście wygłosili laudacje i przekazali dary. Poczet mówców otworzył Prezydent miasta Sieradza Paweł Osiewała i wicestarosta powiatu sieradzkiego.

Jednym z mówców był sieradzanin, dyrektor Łódzkiej Filharmonii Tomasz Bęben. Oprócz życzeń przekazał interesujący kalendarz ścienny dużego formatu na 2015 rok, rok 100-lecia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Wasz wikireporter zaprezentował jeszcze pachnącą farbą drukarską wydaną przez łódzkie wydawnictwo ZORA dwujęzyczną polsko-angielską publikację Elwiry Berman-Sternfeld Książki mojego ojca wydawane w świecie będącą zapisem odczytu wygłoszonego przez autorkę podczas V Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej w Sieradzu 8 października 2014 r. Kilkanaście egzemplarzy zostało wręczone gościom Jubileuszu.

Na zakończenie uroczystości wystąpili uczniowie szkoły muzycznej, ich występy spotkały się z ciepłym przyjęciem, nagrodzone licznymi brawami.

Potem w rozmowach kuluarowych przy kawie i ciastkach, herbacie i kanapkach goście i działacze prowadzili długie rozmowy podsumowując ubiegłe 20 lat i snując plany na następne lata.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

.