Przejdź do zawartości

2011-03-15: Fukushima: wybuch w reaktorze nr 2 i pożar w reaktorze nr 4

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 15 marca 2011

W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do uszkodzenia ważnego elementu pod reaktorem nr 2 elektrowni Fukushima Dai-ichi, i możliwe, że również osłony reaktora. Przy reaktorze nr 4 wybuchł pożar, który szybko ugaszono.

O godzinie 06:10 czasu miejscowego w reaktorze nr 2 słyszany był głośny odgłos huku. Uszkodzeniu uległa najpewniej komora skraplająca pod rdzeniem reaktora.

Informację o słyszalnym odgłosie wybuchu (wybuch jako taki zapewne nie nastąpił) podała japońska agencja bezpieczeństwa jądrowego i przemysłowego NISA.

Komora skraplająca ma kształt torusa i znajduje się w centralnej części budynku reaktora, pod jego rdzeniem. Jest dużym zbiornikiem wody, który w warunkach awaryjnych służy do chłodzenia i kondensacji pary, dzięki czemu umożliwia obniżenie jej ciśnienia w samym reaktorze.

Po słyszalnym tąpnięciu odnotowano spadek ciśnienia w komorze z 3 atmosfer do 1, co może oznaczać jej uszkodzenie. Poziom promieniowania na terenie elektrowni wzrósł chwilowo do poziomu 8,217 miliSiwertów na godzinę, ale potem spadł do 1/3 tej wartości.

Poziom promieniowania jest uważnie monitorowany, gdyż może on powiedzieć wiele o stanie obudowy bezpieczeństwa reaktora. Na wszelki wypadek operator elektrowni, Tokyo Electric Power Company, ewakuował zbędny personel bloku. Do reaktora w dalszym ciągu pompowana jest woda morska w celu jego schłodzenia.

Częściowe stopienie rdzenia reaktora nr 2

[edytuj | edytuj kod]

Także wczoraj nastąpiły dalsze komplikacje związane z awaryjnym chłodzeniem reaktora nr 2 elektrowni. Mimo wstrzykiwania wody morskiej doszło do spadku poziomu chłodziwa i odsłonięcia części prętów paliwowych. Trzy dni po wyłączeniu reaktora i spadku wydzielanego ciepła do kilku procent początkowej wartości, nadal wymaga on przepływu wody.

Co gorsza, nie wiadomo czy mierniki poziomu wody dobrze działają. Woda jest wstrzykiwania, ale jej poziom, według pomiarów, spada. Co jakiś czas rośnie też ciśnienie pary, co zmusza do wentylowania komory i przerywania dostaw wody.

O 20:50 NISA i TEPCO powiadomiły, że w oparciu o odczyty promieniowania w komorze reaktora, wnioskują, że doszło do uszkodzenia niektórych prętów paliwowych.

Jeśli tak jest, reaktor trzeba uznać za definitywnie stracony, a blok nr 2 będzie czekała kosztowna dekontaminacja i demontaż.

Pożar w bloku nr 4

[edytuj | edytuj kod]

Premier Japonii Naoto Kan potwierdził, że w bloku nr 4 elektrowni, wcześniej nie mającym żadnych problemów, nastąpił pożar. Reaktor przechodził przed trzęsieniem ziemi przegląd okresowy, był więc już wcześniej wyłączony. Pożar został szybko ugaszony.

Promieniowanie

[edytuj | edytuj kod]

Rzecznik rządu Noriyuki Shikata powiedział, że ewakuacja ludności w promieniu 20 kilometrów została zakończona, a mieszkańcom przebywającym między 20 a 30 kilometrem od elektrowni zaleca się pozostawanie w domu.

Shikata dodał też, że ostatnie wydarzenia podniosły poziom promieniowania w pobliżu bloków reaktora do poziomów niebezpiecznych dla zdrowia ludzi.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]