2011-09-19: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Łodzi
Od 16 do 22 września, w całej Europie obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Tegoroczne obchodzy w Łodzi pokazują delikatną zmianę polityki władz miasta z pro-samochodowej na zrównoważoną.
W piątek 16 września sprawdzano jakim środkiem transpotu najszybciej i najbardziej ekonomicznie można jeździć po Łodzi[1].
W sobotę 17 września prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz pełnomocnik prezydenta do spraw polityki rowerowej Witold Kopeć spotkali się z mieszkańcami Łodzi aby porozmawiać o sposobach wydania 10 mln złotych, któe są zaplanowane na infrastrukturę rowerową w budżecie miasta na 2012 rok[2].
W niedzielę (18 września) mieszkańcy Łodzi mogli zapozować do nietypowego zdjęcia. Najpierw na jednej z ulic w centrum miasta (ul. Piotrkowska) ustawiło się 60 samochodów, następnie 60 rowerzystów, a na koniec na środku postawiono autobus, który może przewieźć 60 osób na miejscach siedzących[3]. Każde ustawienie się mieszkańców było dokumentowane fotografią, tak aby można było porównać ilość przestrzeni jaką zajmują poszczególne środki transportu [4].
W ramach ETZT w kolejnych dniach planowane są[5]:
- Debata "Czy przyjazny transport jest w Łodzi możliwy?" z udziałem wiceprezydenta Łodzi Arkadiusza Banaszeka, zastępcy dyrektora Zarządu Dróg i Transportu ds. Transportu Zbiorowego Jana Zbrońskiego oraz Rzecznika Niezmotoryzowanych Wojciecha Makowskiego.
- Szkolenia teoretyczne z zakresu bezpiecznej jazdy motorowerem, szkolenia praktyczne, ćwiczenia umiejętności jazdy motorowerem w ruchu drogowym
- Poświęcenie nowych autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego
- Konkursy, koncert zespołu, "Zakaz wyprzedzania", Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz znakowanie rowerów.
Wszystkie te wydarzenia powinny wpisywać się w hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu tj. "Wybierz wygodną alternatywę! Nie warto zamykać się w samochodzie!"[6]. Niestety pomimo ciekawego początku obchodów ETZT w Łodzi, nie zostały wzięte pod uwagę cele kampanii zaproponowane przez Ministerstwo Ochrony Środowiska czyli podjęcie działań zmierzających do zmiany zachowań kierowców (np. rezygnacji z korzystania z samochodów osobowych na krótkich dystansach). W tygodniu 16-22 września w Łodzi nie pojawią się także żadne dodatkowe (trwałe) udogodnienia dla osób wybierających inny niż samochód środek transportu - nie powstaną śluzy rowerowe, nowe pasy rowerowe czy priorytet dla komunikacji publicznej na zatłoczonych ulicach w centrum.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- ↑ W Łodzi sprawdzono czym najszybciej jeździć po mieście, pl.wikinews.org
- ↑ Prezydent o rowerowaniu Łodzi, www.rowerowalodz.pl
- ↑ Porównanie 60 , www.rowerowalodz.pl
- ↑ Łodzianie pokazali, czym jest zrównoważony transport w przestrzeni miejskiej, www.mmlodz.pl
- ↑ Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Łodzi, www.mmlodz.pl
- ↑ Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, www.mos.gov.pl
Ten artykuł zawiera autorskie materiały multimedialne przygotowane przez reporterów Wikinews. |
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego |
---|
Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim. |