2011-05-31: Europa: 16 osób zmarło w wyniku epidemii bakterii Escherichia coli O157:H7
W wyniku epidemii bakterii Escherichia coli O157:H7, jaka trwa na terenie Europy od dwóch tygodni, zmarło już kilkanaście osób. Zakażenie bakterią i w efekcie przypadki zachorowania na zespół hemolityczno-mocznicowy następuje prawdopodobnie poprzez spożywanie warzyw importowanych z Hiszpanii, takich jak ogórki, sałata czy pomidory, jednak do dnia 30 maja nie zostało potwierdzone jednoznacznie źródło epidemii.
Do tej pory przypadki zakażeń odnotowano w Niemczech (głownie labdy w landach Hamburg, Dolna Saksonia, Meklemburgia-Pomorze), gdzie odnotowano ponad tysiąc zachorowań, ale także w Francji, Holandii, Szwecji, Norwegii, Austrii, Danii, Wielkiej Brytanii. Spożywanie warzyw skażonych szczepem tej bakterii już wcześniej było powodem zachorowań . W październiku 2006 roku w Stanach Zjednoczonych w ten sposób zachorowało 200 osób po spożyciu szpinaku.
Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce nie odnotowano podobnych przypadków zakażeń. Jednocześnie stacje sanepidu apelują o mycie rąk i warzyw (także po ich obraniu). GIS informuje jednocześnie o objawach zakażenia:
Problem epidemii jest jednym z wiodących w mediach. Dzisiaj w internetowym wydaniu Super Expressu pojawiło się w tym temacie 7 newsów między godziną dziesiątą a dziewiętnastą.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- IAR – Bakteria EHEC w kolejnym kraju, w Niemczech nowe zgony – polskieradio.pl, 30 maja 2011
- PAP – "Brakuje miejsc dla zarażonych"; Polsce grozi epidemia? – wp.pl, 30 maja 2011
- ULEPSZONA FOLIA DO OWIJANIA WARZYW I OWOCÓW NIE TYLKO JEST JADALNA, ALE I ZABIJA SZKODLIWE SZCZEPY BAKTERII… – Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Warszawie, Listopad 2006
- Szczecin.Poprawia się stan pacjentki zakażonej bakterią escherichia coli – gazeta.pl, 31 maja 2011
- SuperExpres»Archiwum (wynik wyszukiwania w dniu 31 maja 2011 dla wyrażenia e. coli) – se.pl, 31 maja 2011
- Jan Bondar – Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30.05.2011 r. w sprawie wzrostu zachorowań na zespół hemolityczno – mocznicowy na terenie Niemiec – gis.gov.pl, 30 maja 2011