2012-01-26: Ambasador Polski w Japonii podpisała ACTA
26 stycznia 2012 roku w Tokio Jadwiga Maria Rodowicz-Czechowska o 3:30 czasu polskiego (11:30 czasu lokalnego) podpisała kontrowersyjną umowę ACTA
Wszystko zaczęło się 10 stycznia, kiedy to w Internecie pojawiła się informacja o możliwości podpisania ACTA przez Polskę. ACTA w swoim założeniu jest umową, która ma ograniczyć łamanie prawa do własności intelektualnej. Wielu specjalistów uważa jednak, że w swoich rozwiązaniach narusza podstawowe prawa obywatelskie i konstytucyjne. Internauci oburzeni wnioskiem rozsyłali w całej europie informacje o ACTA i jej zagrożeniach. Pierwszy raz w mediach o tym mówiono kiedy to angielska Wikipedia wykonała protest przeciwko SOPA (który uważa się za amerykańską nazwę ACTA).
Następne posunięcia to atak DDos na Polskie strony rządowe przez Anonymous, częściowe wyłączenie polskich stron, a na koniec zbiorowe demonstracje na ulicy. Pomimo ogromnego sprzeciwu obywateli, władze podpisały traktat.
Argumenty przeciwników
[edytuj | edytuj kod]Przeciwnicy argumentują to kilkoma artykułami utworzonymi we wniosku, którym są m.in.
SEKCJA 5, ARTYKUŁ 27
ARTYKUŁ 11
ARTYKUŁ 8
Na tej podstawie stwierdzają możliwość inwigilacji komputerów obywateli, poprzez własnego dostawcę usług internetowych, by potem wyciągnąć dowody w celu wykorzystania ich przez organy sądowe.
Jednak internauci się nie poddają. Jak podaje TVN24, na Twitterze pojawił się wpis od Anonymous "TANGO DOWN - justice.ie", co oznacza planowany atak na tę stronę. Po jakimś czasie pojawił się kolejny: "ACTA to be signed...expect us" co w przetłumaczeniu: "ACTA do podpisu... oczekujcie na nas."
W ciągu dnia najpierw zablokowano (z przerwami) stronę premiera i sejmu, o 13 Grzegorza Schetyny, a o 17 Kancelarii Premiera.
W środę Stefan Niesiołowski w Radiu Zet stwierdził, że "ACTA jest bardzo dobre" i potępił używanie przez protestujących symboli nawiązujących do Znaku Polski Walczącej, mówiąc, że jeśli ktoś tak postępuje, to jest "jest idiotą i nie należy z nim w ogóle dyskutować".
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Polska podpisała w Tokio umowę ACTA – dziennik.pl, 26 stycznia 2012
- tvn24.pl, PAP – Kilkaset osób protestuje w Lublinie przeciw ACTA – TVN24, 14:37, 26 stycznia 2012
- ACTA podpisana. Wojna z rządem. Relacja na żywo – Polskie Radio, 26 stycznia 2012
- Gość Radia ZET: Stefan Niesiołowski – Radio Zet, 25 stycznia 2012