2009-10-01: Afera Rywina bis? Czyli afera hazardowa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 1 października 2009
Logo CBA
Jednoręki bandyta

CBA przekazało informację prezydentowi, premierowi, Sejmowi i Senatowi o zagrożeniu interesu ekonomicznego państwa w związku z przygotowywaniem projektu ustawy hazardowej. Przez nowelizację ustawy o grach hazardowych Skarb Państwa może stracić nawet pół miliarda złotych - informuje Rzeczpospolita.

Badając inną sprawę korupcyjną, agenci CBA wpadli na trop nowelizacji ustawy hazardowej i 23 marca br. zaczęli operację "Black Jack". Według Biura na zmianach w tzw. ustawie hazardowej budżet państwa mógł stracić 469 mln złotych.

W prace nad ustawą o grach losowych zaangażowani byli Zbigniew Chlebowski i minister Mirosław Drzewiecki.

"Rzeczpospolita" twierdzi, że Zbigniew Chlebowski i Mirosław Drzewiecki z PO, za namową dwóch biznesmenów z branży hazardowej, wpłynęli na zmianę nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Gazeta ujawnia stenogramy z rozmów[1].

Szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski i minister sportu Mirosław Drzewiecki - według ustaleń Rzeczpospolitej - mieli lobbować w interesie firm hazardowych.

Prezydencki minister Paweł Wypych powiedział, że w najbliższych dniach Lech Kaczyński spotka się z prezydiami Sejmu i Senatu w sprawie tak zwanej afery hazardowej[2].

Minister Julia Pitera odpowiedzialna w rządzie za walkę z korupcją uważa, że podczas prac nad nowelizacją ustawy o grach losowych doszło do sytuacji niedopuszczalnej, ale nie do korupcji. Polityk Platformy skrytykowała fakt kontaktowania się biznesmenów z politykami. Pitera wyraziła w radiowej Trójce przekonanie, że z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, iż w całej sprawie raczej nie ma mowy o korupcji. Podkreśliła, że w stenogramie z rozmowy, opublikowanym przez gazetę, nie ma mowy o oferowaniu korzyści majątkowych.

Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma odnosząc się zarzutów CBA ws. nieprawidłowości przy pracach nad projektem nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych oświadczył: Mirosław Drzewiecki i Zbigniew Chlebowski są absolutnie niewinni, ja nie widzę żadnych dowodów[3].

Galeria i ciekawostki, komentarze i wypowiedzi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]