Przejdź do zawartości

2014-06-14: Afera podsłuchowa w Polsce (2014)

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
link= alt= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Afery podsłuchowej w Polsce w 2014 roku
sobota, 14 czerwca 2014

Tygodnik Wprost jest w posiadaniu nagrań rozmów ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza, byłego ministra Sławomira Cytryckiego z szefem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką oraz byłego już ministra transportu Sławomira Nowaka z Andrzejem Parafianowiczem, byłym wiceministrem finansów i byłym szefem Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej.

Do obu spotkań miało dojść w restauracji "Sowa & Przyjaciele" na Mokotowie. Pierwsze z nich odbyło się w lipcu 2013 roku. Drugie spotkanie odbyło się na początku lutego 2014 roku.

Tygodnik "Wprost" twierdzi, że na pierwszym nagraniu Sienkiewicz prosi Belkę, by NBP pomógł w finansowaniu deficytu budżetowego. Belka natomiast w zamian chce odwołania ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego i nowelizacji ustawy o banku centralnym. Mówił też, że przed wybuchem afery Amber Gold ostrzegał premiera przed piramidą finansową.

Kilka miesięcy po rzekomym spotkaniu Rostowski rzeczywiście stracił tekę ministra podczas listopadowej rekonstrukcji rządu, ministrem zostaje Mateusz Szczurek, a do Rady Ministrów wpływa projekt nowelizacji ustawy ze zmianami[1].

"Państwo polskie istnieje jedynie teoretycznie, praktycznie nie istnieje" - to słowa Bartłomieja Sienkiewicza. O głównym programie rządowym, czyli Polskich Inwestycjach Rozwojowych mówi: "ch..., dupa i kamieni kupa. Tego nie ma". Szydzi z programu Orlik 2012, twierdzi też, że "Polacy mają w d… orliki i autostrady, którymi bez przerwy chwali się Platforma".

"Wprost" dysponuje także zarejestrowanymi rozmowami prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego z Janem Kulczykiem, czy Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem.

Publikacja "Wprost" wywołała polityczną burzę w Internecie.

Posłuchaj taśm

[edytuj | edytuj kod]

Komentarze, wypowiedzi i reakcje polityków

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]