2012-01-21: ACTA: strony rządowe w Polsce unieruchomione pod wpływem liczby odwiedzin
W sobotę 21 stycznia 2012 roku, przed godziną 19.00 przestała działać strona polskiego Sejmu. Było to spowodowane rezultatem akcji protestacyjnej skierowanej przeciw rządowym planom podpisania międzynarodowego porozumienia ACTA, które dotyczy m.in. walki z piractwem.
Dwie godziny później przestały działać witryny Premiera RP i wiele innych stron rządowych. Po godzinie 22:00 w sobotę 21 stycznia 2012 nie działały następujące adresy rządowe: mf.gov.pl, stat.gov.pl, ets.gov.pl, praca.gov.pl, mkidn.gov.pl, pip.gov.pl, mzios.gov.pl, arimr.gov.pl, uzp.gov.pl, premier.gov.pl, knf.gov.pl.
Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) to międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej, w tym także piractwem internetowym. Prace nad nim trwały od października 2007 roku i wywołały wiele kontrowersji nie tylko wśród społeczności internetowej, ale także samych zainteresowanych państw. Porozumienie zakłada, że dostawcy internetu zostaną zaangażowani w walkę z piractwem. Będą oni musieli monitorować działania abonenta i blokować dostęp do stron podejrzanych o udostępnianie nielegalnych treści.
Do ataku przyznała się Grupa Anonymous, która poprzez swoje konto w serwisie Twitter zachęca społeczność internautów do pomocy Polakom w walce z podpisaniem przez rząd porozumienia ACTA. Późniejsze informacje sugerowały, że nie tyle przeprowadzono na powyższe strony internetowe ataku DDoS, co przestały one działać pod wpływem masowego ich odwiedzania. Po godzinie 20:00 w sobotę w należącym do Polskapresse serwisie Wiadomości24.pl pojawiła się informacja, że początkowo na stronie sejmu widniało zdjęcie całujących się mężczyzn.
W piątek rano w mediach pojawiła się informacja, że, według rzecznika Stowarzyszenia Wikimedia, polska Wikipedia rozważa protest przeciwko ACTA i że możliwe jest jej wyłączenie w poniedziałek, a akcja miałaby być skoordynowana z innymi wersjami językowymi Wikipedii. Jednakże jeszcze w czwartek w nocy, zaraz po założeniu strony głosowania dotyczącej ACTA, została ona skasowana. Następnie administratorzy polskojęzycznej Wikipedii usunęli stronę, na której miałaby odbyć się dyskusja w tej kwestii, ze względu na kilka wpisów najprawdopodobniej społeczności serwisu wykop.pl i obawę przed zalewem opinii osób spoza Wikipedii. W serwisie wykop.pl pojawiła się właśnie kwestia dotycząca strajku polskiej Wikipedii, która została "wykopana" w krótkim czasie przez ponad 500 osób. Ponownie strona prezentująca krótkie omówienie ACTA z komunikatem zapraszającym do dyskusji pojawiła się w Wikipedii w sobotę po południu. W niedzielę rzecznik Wikimedia Polska, o czym poinformowała Gazeta Prawna, powiedział, że protesty powinny być robione w sposób cywilizowany, nie poprzez atakowanie:
W żadnym wypadku nie można przeprowadzać jakiegoś ataku w akcie protestu, bo to nie są metody demokratyczne. Demokracja wymaga rozmów, demokracja wymaga protestowania w sposób cywilizowany |
W czwartek na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pojawiła się informacja o prośbie ministra Michała Boniego, aby przedyskutować kwestię podpisania porozumienia ACTA:
W niedzielę rano rzecznik rządu, Paweł Graś, powiedział dla radia ZET, że kwestia podpisania ACTA nie jest jeszcze przesądzona. Wydał też opinię na temat niedziałających stron rządowych:
Po jego wypowiedzi, przed godziną 12 strona przestała działać strona Pawła Grasia: www.pawelgras.pl. Znajdował się na niej komunikat "500 - Internal Server Error". W kolejnych godzinach nie można było zobaczyć m.in. treści stron: prezydent.pl, cert.gov.pl, mon.gov.pl. Przed godziną 14:00 na Facebooku 200 000 osób wspierało akcję:"Nie dla ACTA - nie zgadzam się na podpisanie umowy przez Polskę".
O godzinie 15 strona abw.gov.pl stała się niedostępna. Około godziny 16 znacznie został utrudniony dostęp do strony ms.gov.pl, potem strona stała się całkowicie niedostępna.
Wieczorem na oficjalnym Tweeterze Anonymous poinformowali, że posiadają pliki kompromitujące obecny rząd Polski. Grożą opublikowaniem ich, jeśli ACTA wejdzie w życie.
Od soboty nie działa też popularna strona prawnika zajmującego się prawem autorskim w internecie, Piotra Waglowskiego. W polskiej Wikipedii w sobotę na stronę dotyczącą ACTA było ponad 180 000 wejść, gdy na stronę dotyczącą Stop Online Piracy Act w dniu blokady wersji anglojęzycznej, 19 stycznia, weszło poniżej 40 000 internautów.
Zaistniałą sytuację komentowali politycy opozycyjni wobec rządu, Marek Siwiec z SLD oraz Jacek Kurski z PiS, opiniując ją jako niechęć PO do współdziałania z obywatelami, używając takich określeń jak "konspiracja" czy "stosowanie tylnych drzwi". W mediach pojawiały się także informacje o tym, że prezydent RP może wprowadzić stan wojenny w wypadku cyberataku.
Piotr Waglowski, mimo, że jego strona przestała działać, także podkreśla, że techniczna niemożność dotarcia do stron internetowych wynika z przeciążenia. Na swoim profilu w Facebooku poinformował, że pod wpływem naporów telefonów wyłączył swoją komórkę, a dziennikarzy poprosił, aby dzwonili do polityków.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]- Czarna środa w internecie - protest przeciwko ustawie SOPA
- Informacja o karze do 5 lat pozbawienia wolności za nielegalną kopię Windowsa XP zbulwersowała internautów (2008-06-13)
Źródła
[edytuj | edytuj kod]
Materiał do tego artykułu przygotowali reporterzy Wikinews |
- Anonymus – AnonymousWiki – Twitter, 21 stycznia 2012
- jsat – Atak za ACTA? Rządowe strony zablokowane – Rzeczpospolita, 21 stycznia 2012
- Tomasz Grynkiewicz – Polska Wikipedia zastrajkuje? "Nie" dla takiej walki z piractwem – Wyborcza, 20 stycznia 2012
- Filip Chochół, Wojciech Martyński, Rafał Gdak, Tomasz Młynek, Mateusz Brzeziński – Hakerzy z Anonymous zablokowali strony Sejmu i premiera – wiadomosci24.pl, 21 stycznia 2012
- Mr. Niebezpieczny – Awaria strony sejm.gov.pl nie zaczęła się od DDoS – niebezpiecznik.pl, 21 stycznia 2012
- Autorzy Wikipedii – Wikipedia:ACTA – pl.wikipedia.org, 21 stycznia 2012
- PAP – Graś: w sprawie ACTA nic nie jest przesądzone – pb.pl, 22 stycznia 2012
- Atak hakerów na Polskę – money.pl, 22 stycznia 2012
- Nie dla ACTA - nie zgadzam się na podpisanie umowy przez Polskę – facebook.com, 22 stycznia 2012
- Rzecznik prasowy Wikimedia Polska: ataki hakerskie nie są metodami demokratycznymi – gazetaprawna.pl, 22 stycznia 2012
- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „ACTA, sieć i prawa autorskie – spotkanie grupy Dialog”, opublikowanego w serwisie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (więcej informacji).