2010-02-18: Zamach stanu w Nigrze
18 lutego doszło do zamachu stanu w afrykańskim Nigrze. Wojskowi po kilkugodzinnym oblężeniu zdobyli pałac prezydencki i wywieźli prezydenta Tandję Mamadou w nieznanym kierunku.
Zbuntowane wojsko pod dowództwem mjr Adamou Harouna rozpoczęło atak na pałac prezydencki w Niamey około południa. Żołnierze ostrzelali siedzibę prezydenta z ciężkiej broni, kiedy w pałacu odbywało się nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów, która zebrała się w związku z kryzysem politycznym w kraju. Wieczorem walki ucichły, jednak prezydent Tandja Mamadou znajduje się w rękach rebeliantów.
Padli zabici zarówno między buntownikami i lojalnymi żołnierzami broniącymi pałacu. Wg agencji Reutera w trzygodzinnej wymianie ognia zginęło co najmniej trzech żołnierzy. Państwowe radio podczas próby zamachu przestało transmitować normalny program i rozpoczęło nadawanie pieśni wojskowych.
W 2009 roku w Nigrze nastąpił poważny kryzys polityczny spowodowany konfliktem między prezydentem Tandją Mamadou a władzą sądowniczą i ustawodawczą na temat trzyletniego wydłużenia rządów prezydenta i projektu zmiany konstytucji, znoszącej m.in. limit kadencji prezydenckich.
Mamadou mający ustąpić w grudniu, doprowadził do referendum w którym obywatele opowiedzieli się za wydłużeniem kadencji prezydenta. W wyniku głosowania z 4 sierpnia, doszło do poprawek w konstytucji, które zostały zatwierdzone 18 sierpnia, wg których kadencja prezydenta uległa wydłużeniu o trzy lata. Owa zmiana została odebrana przez opozycję jako zamach stanu.
Od początku obecnego roku narastały protesty opozycji przeciwko zmianom w konstytucji. Rozmowy między prezydentem a liderami opozycji zostały zerwane w ubiegłym tygodniu.
Ambicje prezydenta Mamadou były krytykowane przez arenę międzynarodową. USA wyłączyły nawet Niger z gospodarczego programu pomocowego dla Afryki.
Zamachy stanu w Afryce nie są rzadkością. W ubiegły roku na Czarnym Lądzie doszło do dwóch zamachów na władze. 2 marca zamordowano w Gwinei Bissau prezydenta João Bernardo Vieirę. 17 marca na Madagaskarze od władzy odsunięto Marca Ravalomananę. 4 grudnia doszło do nieudanej próby obalenia dyktatora Gwinei Moussy Dadisa Camary, który trzyma władzę od czasu puczu z 23 grudnia 2008.
Najgłośniejszy pucz w 2009 roku miał miejsce w Hondurasie, kiedy to 28 czerwca obalono głowę państwa Manuela Zelayę. Oficjalnie kryzys polityczny w tym kraju zakończył się 27 stycznia 2010, w dniu zaprzysiężenia na prezydenta Porfirio Lobo Sosy.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Niger president seized in military coup- sources – Reuters, 18 lutego 2010
- Le président Tandja serait aux mains des mutins – RFI, 18 lutego 2010
- Zamach stanu w Nigrze: wojsko uprowadziło prezydenta – WP.pl, 18 lutego 2010