2009-11-04: W Szczecinie promowano wolną kulturę
3 listopada w szczecińskiej Willi Lentza Jarosław Lipszyc z fundacji Nowoczesna Polska poprowadził zajęcia na temat publikowania dzieł na wolnych licencjach, w tym Creative Commons.
Zajęcia zaczęły się o godzinie dziewiątej, co dla niektórych osób, zwłaszcza spoza Szczecina było zbyt wczesne. Szkolenie składało się z kilku części. W części pierwszej: Internet dla opornych wytłumaczono czym jest sieć, jakie zasady nią rządzą oraz w skrótowym opisie dlaczego warto wrzucać do internetu naszą twórczość. W drugiej części podstawy prawa autorskiego dla nie-prawników wytłumaczono czym jest prawo autorskie, w jakich przypadkach je łamiemy, a kiedy nie. Omawiany temat spotkał się z żywą reakcją uczestników. Padały nie tylko łatwe pytania, przez co czasami odpowiedzią były słowa: - Proszę się skonsultować z prawnikiem.
Jeśli pobieramy pliki muzyczne z internetu nie jest to przestępstwo. Natomiast gdy je tam bez zezwolenia wrzucamy, to już prawo łamiemy. | ||
—Jarosław Lipszyc |
Prowadzący szczegółowo i profesjonalnie przedstawił przykłady kiedy prawo autorskie jest łamane, a kiedy nie.
- Jeśli pobieramy pliki muzyczne z internetu nie jest to przestępstwo - mówił Lipszyc. - Natomiast gdy je tam ładujemy to już prawo łamiemy.
Ostatnie dwie godziny poświęcono wolnym licencjom, w tym licencjom Creative Commons. Przedstawiono ich historię, wykorzystanie, modyfikacje i typy. Kto przybył na spotkanie mógł w jasny sposób zdobyć wiedzę, która w podręcznikach często jest przedstawiona niezrozumiale dla przeciętnego użytkownika.
Jednak nie tylko prowadzący wykazywał się wiedzą. W ostatniej godzinie uczestnicy szkolenia podzieleni na sześć grup musieli stworzyć projekt, który miał w sobie zawierać elementy na wolnej licencji. Uczestnicy wykazali się inwencją i stworzyli m.in. wirtualny serwis E-Teatr, który miał w sobie zawierać strony, na których można znaleźć scenariusze na wolnej licencji do dowolnego wykorzystania. Ciekawym pomysłem był też projekt związany z ratownictwem, gdzie umieszczano by filmy szkoleniowe z akcji ratowniczych, gaśniczych, czy pokazy ewakuacji.
W czasie warsztatów sporządzono też krótki filmik. Można go obejrzeć na stronie http://lipszyc.blip.tv/.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Xawery Stańczyk – Szkolenie "Wolna kultura i edukacja", Szczecin – Forum Edukacji Kulturalnej, listopad 2009
Materiał do tego artykułu przygotował reporter Wikinews. |
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Wiadomość z serwisu regionalnego województwa zachodniopomorskiego |
---|
Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie zachodniopomorskim. |