2009-07-26: Chandra ma 10 lat
Dziesięć lat temu teleskop Chandra został wyniesiony na orbitę przez prom kosmiczny Columbia poczas misji STS-93 dnia 23 lipca 1999 roku.
Obserwatorium Chandra (ang. Chandra X-ray Observatory, CXO) to teleskop kosmiczny pracujący w zakresie promieni rentgenowskich. Nosi on imię hinduskiego fizyka pracującego w USA Subrahmanyana Chandrasekhara, który jako pierwszy obliczył maksymalną masę białego karła. W sanskrycie słowo "ćandra" oznacza "Księżyc" lub "jasny".
Początkowo planowano, że teleskop będzie działać 5 lat, ale okres ten wydłużył się dwukrotnie. Chandra bada kosmos w zakresie fal rentgenowskich. Można ją porównać do Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, który jednak działa w innym zakresie długości fali świetlnej.
Podczas 10 letniej pracy obserwatorium wykonało setki tysiący zdjęć obiektów kosmicznych które wysyłają promieniowanie rentgenowskie, w tym pozostałości po wybuchach supernowych, obecność czarnych dziur i wiele innych.
Galeria zdjęć
[edytuj | edytuj kod]-
Zdjęcie Supernowej SN 1572 ("gwiazda Tychona") w promieniowaniu rentgenowskim wykonane przez Teleskop kosmiczny Chandra zaobserwowanej po raz pierwszy 6 listopada 1572 w konstelacji Kasjopei. Supernowa obserwowana przez Tychona Brahe, który w książce "De Nova Stella" po raz pierwszy użył określenia "nova".
-
Zdjęcie obiektu Sagittarius A
-
Zdjęcie galaktyki NGC 6240
-
Zdjęcie Mgławicy Kraba
-
Obserwacje rentgenowskie Chandry wspólnie z obserwacjami optycznymi pozwoliły na odkrycie nowego typu supernowych, które są efektem eksplozji gwiazd o masach ponad 150 mas Słońca, takim obiektem jest SN 2006gy.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Encyklopedia Wikipedia
- PAP, ŁC – Obserwatorium Rentgenowskie Chandra ma 10 lat – Wiadomości.onet.pl, 26 lipca 2009 00:46