2008-04-10: Internetowa wypożyczalnia filmów
Polski Instytut Sztuki Filmowej zainaugurował na wczorajszej konferencji portal polskaszkolafilmowa.pl, na którym można wypożyczyć filmy klasyków Polskiej Szkoły Filmowej, takich jak Wajda czy Konwicki. Aktualnie dostępnych jest pięć tytułów:
- "Do widzenia, do jutra" (1960) Janusza Morgensterna,
- "Ostatni dzień lata" (1958) Tadeusza Konwickiego
- "Kanał" (1957) Tadeusza Konwickiego,
- "Lotną" (1959) Andrzeja Wajdy,
- "Popiół i diament" (1958) Andrzeja Wajdy.
Jak podało Radio Klasyka wypożyczane filmy przeszły cyfrową korektę. Pomysł bardzo spodobał się Andrzejowi Wajdzie, który widzi w nim szansę zainteresowania młodego pokolenia Polską Szkołą Filmową.
W planach jest udostępnienie następnych 15 tytułów.
Filmy będą wypożyczane odpłatnie za pośrednictwem technologii DRM (Digital Right Management - Cyfrowe Zarządzanie Prawami Autorskimi), która pozwala kontrolować wykorzystanie danego materiału przez klienta. W tym przypadku uiszczenie opłaty ma umożliwiać oglądanie filmu dowolną ilość razy w czasie 72 godzin. Płatności mogą być realizowane za pomocą SMS-ów (5 zł. + VAT), płatności kartą i innych metod.
Metoda DRM, tu zachwalana jako "nowy, bezpieczny dla właścicieli praw autorskich sposób dystrybucji dzieł filmowych", budzi od czasu swojego pojawienia się duże kontrowersje w środowisku związanym z Wolnym Oprogramowaniem, zarówno ze względów filozoficznych, jak i praktycznych (więcej można przeczytać m.in. w artykule w serwisie LinuxNews). Bez tej technologii wielu wydawców nie zdecydowałoby się jednak prawdopodobnie na dystrybucję swoich dzieł w internecie.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Strona portalu – polskaszkolafilmowa.pl
- Borys Musielak – Vista, DRM i nasze prawa – linuxnews.pl, 9 stycznia 2007
- – Radio Klasyka, 10 marca 2008
- Wirtualna wypożyczalnia filmów z Polskiej Szkoły Filmowej – portal Wirtualnemedia.pl, 10 marca 2008