2007-01-26: GW: Wikipedia pod ostrzałem wandali
Dziś w portalu gazeta.pl opublikowany został artykuł o jednym z wandalizmów na stronach anglojęzycznej wersji Wikipedii. Serwis informuje o tym wandaliźmie w artykule Cancer (rak), wykonanym z konta stworzonego na 19 minut przed serią trzech wandalizmów w artykule o Matce Teresie z Kalkuty i następującym po nich wandalizmie w artykule o raku. Wandalizm ten został wycofany 25 sekund później, a o godzinie 5:17 czasu UTC konto zostało zablokowane przez jednego z administratorów anglojęzycznej wersji Wikipedii na okres nieokreślony (na zawsze). Jako powód podano: vandalism only account (konto do wandalizmów).
Autor informacji pisze:
Jest to nieprawdą, gdyż poważne włamania (wandalizmy) w różnych wersji Wikipedii zdarzają się codziennie, co często jest powodem częściowego lub całkowitego zabezpieczania określonych artykułów. Redaktor mówi o sytuacji z artykułu W32.Blaster z niemieckojęzycznej wersji Wikipedii, kiedy to do artykułu, w sekcji linki zewnętrzne wpisano link do strony z trojanem i opierając się na tym artykule, pod pozorem szczepionki na wirusa, wysyłano ostrzegające e-maile, które miały na celu zainfekowanie jak największej liczby osób. Artykuł został usunięty, przywrócone zostały wersje bez szkodzącego linku.
Podobnie sprawa ma się z zablokowaniem przez Wikipedię całego Kataru: w grudniu 2006 osoby korzystające z numeru IP 82.148.97.69, jedynego numeru, poprzez który internauci z Kataru mogą łączyć się z Internetem, zniszczyły serię artykułów w anglojęzycznej wersji Wikipedii, za co adres zablokowany został na okres miesiąca i odblokowany po 43 godzinach. "Zdemolowanie stron dotyczących Stanów Zjednoczonych i proroka Mahometa" nie jest wyjątkiem: na anglojęzycznej Wikipedii, z powodu jej wielkości, zdarza się takich najwięcej ze wszystkich projektów Fundacji Wikimedia; w tym celu napisano nawet specjalnego bota, który ma na celu wyłapywanie wandalizmów.
Artur Jan Fijałkowski, członek Zarządu Stowarzyszenia Wikimedia Polska, znany pod pseudonimem WarX, komentuje:
O godzinie 16:59 na forum serwisu wypowiedział się posługujący się pseudonimem łup autor artykułu. Napisał m.in.:
Link do artykułu został wycofany ze strony głównej serwisu, mimo tego pozostaje nadal dostępny do przeczytania.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- łup, gw, mak, IAR – Wikipedia: encyklopedia pod obstrzałem wandali – Gazeta.pl, 26 stycznia 2007
- Anglojęzyczna wersja Wikipedii – Edycje użytkownika The promise1010 – en.wikipedia.org, 26 stycznia 2007
- Anglojęzyczna wersja Wikipedii – Spis blokad użytkownika The promise1010 – en.wikipedia.org, 26 stycznia 2007
Materiał do tego artykułu przygotował reporter Wikinews |