2006-10-22: Formuła 1: GP Brazylii 2006 ostatnim wyścigiem w karierze Schumachera

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 22 października 2006
Sao Paulo, Brazylia

Dzisiaj, 22 października 2006, o godzinie 19:00 czasu polskiego, na Autódromo José Carlos Pace, zwanym Interlagos w Sao Paulo ruszył wyścig o Grand Prix Brazylii. Pomimo iż od 33 lat na torze rozgrywane są wyścigi GP, to jest to szczególny wyścig w tym sezonie, gdyż jest zarazem ostatnim wyścigiem sezonu, ostatnim wyścigiem walki o tytuł konstruktora, ostatnim wyścigiem w jakim brać miał udział Michael Schumacher (Ferrari). Niestety przeżył on kryzys - już od początku (po awarii silnika w Japonii) szanse na tegoroczny tytuł były nikłe (Schumi musiałby być pierwszy, a Alonso musiałby w ogóle nie ukończyć wyścigu). Po kilku pierwszych okrążeniach wyścigu roztrzaskano kilka bolidów, ucierpiał również bolid "Schumiego", który w wyniku awarii tylnego koła zmuszony był zjechać do boksu...

Uczestnicy wyścigu mieli do pokonania ponad 4.3 km tor, co daje niemal 306 km w 71 okrążeniach. Zapowiadał się pasjonujący pojedynek, którego uczestnikiem był również Polak Robert Kubica (BMW).

Tor Interlagos im. Jose C. Pace

Początkowe ustawienie:[edytuj | edytuj kod]

Linia Kierowca Kierowca
1. Felipe Massa Kimi Raikkonen
2. Jarno Trulli Fernando Alonso
3. Rubens Barrichello Giancarlo Fisichella
4. Ralf Schumacher Nick Heidfeld
5. Robert Kubica Michael Schumacher
6. Mark Webber Pedro de la Rosa
7. Nico Rosberg Jenson Button
8. Vitantonio Liuzzi Scott Speed
9. Christijan Albers David Coulthard
10. Takuma Sato Sakon Yamamoto
11. Tiago Monteiro Robert Doornbos

Wyścig można było śledzić dzięki relacji na żywo serwisu BBC (tutaj), wp.pl (tutaj) lub na kanale TV4.

Koniec wyścigu, koniec sezonu i tragiczny wypadek[edytuj | edytuj kod]

W wyścigu zwyciężył Felipe Massa (Ferrari) - pierwszy zwycięski Brazylijczyk na tym torze od czasów Ayrtona Senny.
Tytuł Mistrza Świata sezonu 2006 zdobył Fernando Alonso (Renault).
Robert Kubica ukończył bieg na dziewiątym miejscu.
Michael Schumacher (Ferrari), odszedł na emeryturę, przechodząc do historii sportu. Pomimo ogromnej straty udało mu się wywalczyć w wyścigu czwartą lokatę .
Rekord toru ustanowiony w 2004 roku na 1'11,473 przez Juana Pablo Montoy'ę (Williams) nadal niepobity!
Kibice czekają z niecierpliwością na następny sezon.

Tymczasem prócz rozbitych bolidów (aż pięciu rajdowców nie ukończyło biegu - w tym Ralf Schumacher), tuż po zakończonym wyścigu awarii uległ jeden z helikopterów. W wyniku wypadku ucierpiało sześciu pasażerów i pilot śmigłowca. Na szczęście obrażenia nie okazały się poważne.

Więcej informacji o punktacji i tabelach w artykule Wikipedii: Formuła 1 - Grand Prix Brazylii 2006

Michael Schumacher[edytuj | edytuj kod]

Michael Schumacher

Michael Schumacher (lat 37) zakończył właśnie swoją 15-letnią karierę kierowcy wyścigowego Formuły 1. Jednak po jego przejściu na emeryturę w mediach rozgorzały liczne rozważania i debaty na temat tego czy jest on gwiazdą sportu. Niewątpliwie ten bohater sportu ścigający się już od 12 roku życia, który siedział za kierownicą gocartu wykonanego w domu już w wieku 4 lat, uznany został przez weteranów sportu za prawdziwą legendę. Dla Ferrari jeździł od 1996 roku, ale już od śmierci Ayrtona Senny w 1994, Schumacher uważany był za jednego z najszybszych kierowców F1. Jest też najbardziej utytułowanym zawodnikiem. Sam twierdzi, że w całej swojej karierze bał się tylko Miki Häkkinena. Jednak jego styl jazdy i zachowanie na torze było często krytykowane, co doprowadza do licznych sporów na temat obwołania jego osoby bohaterem F1. Krytykom chodzi tu głównie o wczesne lata kariery Schumachera kiedy to miał zwyczaj uczestniczenia w kolizjach ze swymi rywalami w decydujących o mistrzostwie wyścigach. Takie zachowanie uznawane jest nie tylko za niesportowe ale także za wyjątkowo głupie i niebezpieczne. Popis nierozwagi widoczny był m.in. podczas Grand Prix Australii w 1994 (kolizja z Damonem Hillem) i podczas Grand Prix Europy (kolizja z Jakiem Villeneuve'em). Następstwem drugiego incydentu była dyskwalifikacja Michaela w sezonie 1997. Mimo wszystko jednak jego osiągnięcia (wygrane wyścigi) pozostały w oficjalnych rekordach.
Zapewne teraz, na emeryturze, znajdzie znacznie więcej czasu, który poświęci swojej rodzinie: żonie Corinnie, z którą jest blisko od 11 lat, i dzieciom: 11-letniej córce Ginie-Marie i 7-letniemu synowi Mickowi, choć nastaje pytanie czy "chodząca firma Schumacher" na stałe zniknie z afiszów gazet? A może spotkamy informacje na temat jego talentu w piłce nożnej, który pokazał podczas licznych spotkań towarzyskich? Czy dane nam będzie nosić koszulki z jego imieniem? Czy do tej pory pozostający w cieniu brata Ralf Schumacher pokaże że jest Mistrzem? Czy raczej, "stary wyga" pozostawia miejsce i otwartą drogę dla nowej nadziei polskiego sportu Roberta Kubicy? Któż to wie... Z naszej strony, pozostaje życzyć nam legendarnemu mistrzowi powodzenia w nowym rozdziale życia...

Źródła[edytuj | edytuj kod]