Przejdź do zawartości

2006-03-03: Google wycofuje dane użytkowników z Chin

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 3 marca 2006

Amerykański potentat na rynku wyszukiwarek internetowych, firma Google, ogłosiła w tym tygodniu, że aby chronić użytkowników swojej strony Google.cn (chińskiej wersji wyszukiwarki), przenosi serwery przechowujące dane na temat haseł szukanych przez użytkowników z Chińskiej Republiki Ludowej do Stanów Zjednoczonych.

Google rozpoczynając działalność w Chinach musiało zgodzić się na warunki stawiane przez tamtejszy rząd – oznaczały one usunięcie z wyników wyszukiwania spraw niewygodnych dla władz, w tym "prawa człowieka", "wolność słowa" lub "Falun Gong". Google było ostatnio krytykowane zarówno przez Kongres USA jak i organizacje pozarządowe za utrzymywanie internetowej cenzury. Google broniło się wskazując, że musi przestrzegać chińskiego prawa, a władze chińskie mogą cenzurować Internet również za pośrednictwem dostawców internetu, więc wyłączenie cenzury w wyszukiwarce nie rozwiązałoby problemu.

Teraz jednak amerykańska firma zdecydowała się, że przeniesie z Chin do Stanów Zjednoczonych serwery, na których są trzymane dane o tym, co wyszukiwali chińscy użytkownicy. Google wykorzystuje te informacje by poznać preferencje odwiedzających serwis. Firma przenosi serwery, gdyż obawia się, że władze chińskie mogą dostać się do danych o użytkownikach. Dodatkowo, idąc śladem wyszukiwarki MSN Microsoftu, Google będzie informowało użytkowników, kiedy wyniki wyszukiwania są cenzurowane.

Peter Norvig, dyrektor do spraw badań w Google, komentując w poniedziałek decyzję korporacji na panelu dyskusyjnym na uniwersytecie Santa Clara, że tak naprawdę sprawy polityczne nie są najważniejsze dla użytkowników w Chinach. Dla użytkowników istotny jest dostęp do informacji – stwierdził – Dajemy im to i uważamy, że jest to najważniejsze. Chcielibyśmy dać im całość informacji, ale po prostu nie możemy. Niektórzy ludzie chcą dowiedzieć się o demokracji, ale większość chce po prostu wiedzieć o ich gwiazdach pop.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]