2005-02-23: Zabójstwo Zdzisława Beksińskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 23 lutego 2005

Zdzisław Beksiński – znany polski malarz – został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu wieczorem, 21 lutego 2005 roku. Artysta w czwartek skończyłby 76 lat. Stołeczna komenda policji powołała specjalną grupę dochodzeniową, lecz sprawcy i motyw zbrodni pozostają nieznane.

Zwłoki artysty zostały odnalezione przez jego przyjaciela, Krzysztofa Kupca. Zaniepokojony faktem, że o 22.00 na telefonie znajdują się nieodebrane rozmowy od Beksińskiego, zawiadomił rodzinę i razem z nią udał się do mieszkania malarza. O godzinie 23.00 zastali tam zamknięte drzwi i zdecydowali się wybić dziurę w ścianie. W przedpokoju widoczne były ślady krwi, na balkonie znaleźli zwłoki Beksińskiego.

Policja, która wkrótce trafiła na miejsce zbrodni, poszukiwała śladów zabójcy przez 15 godzin. W mieszkaniu panował porządek, a rodzina zabitego po wstępnych oględzinach nie stwierdziła zniknięcia wartościowych przedmiotów, co z dużym prawdopodobieństwem pozwala wykluczyć motyw rabunkowy. Zabójca miał zadać ofierze kilkanaście ciosów nożem w klatkę piersiową, zabrać klucze i dokumenty i zamknąć mieszkanie po wyjściu. Ślady krwi wskazują, że malarz został zamordowany przy drzwiach, a następnie przeciągnięty na balkon.

Jedną z rozważanych przez śledczych hipotez jest, że zabójstwa dokonała osoba, którą Beksiński znał - zgodnie z zeznaniami sąsiadów, Beksiński był ostrożny, nie wpuszczał do domu osób obcych i miał zainstalowany przy drzwiach wideofon, w którym widział gości. Oprócz tego martwy malarz był ubrany tylko w bieliznę, podczas gdy z osobami, z którymi nie był zaprzyjaźniony, spotykał się w oficjalnym stroju. Jednakże śledczy nie wykluczają również możliwości, że zdarzenie to było mistyfikacją, a Beksiński w istocie popełnił samobójstwo. Istotny dla tej hipotezy jest fakt, że syn artysty – dziennikarz i tłumacz Tomasz Beksiński – zginął śmiercią samobójczą w wigilię 1999 roku.

Zdzisław Beksiński był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci współczesnej polskiej sztuki. Zajmował się malarstwem, fotografią, rysunkiem, rzeźbą i grafiką komputerową. Cały dorobek artystyczny zapisał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]